Jak to cele začalo ?

Nápad letět Cessnou 182 do Jižní Afriky nevzniknul najednou.  Rodil se postupně.

Na začátku byla moje druhá letecká návštěva Jižní Afriky.  Letecká myšleno tak, že jsme si v Britsu který leží cca 80 km severně od Johannesburgu  s Petrem půjčili od Rainera letadla a mohli tak pozorovat úžasně se měnící přírodu ze vzduchu.  Za můj kontakt s Raineren vděčím právě Petrovi, který se s Rainerem znal z doby jeho aktivního závodění v přesném létání a navigaci v kategorii ultra lehkých letadel.  Rainer totiž právě tuto kategorii letadel nejen že létá ale hlavně produkuje. Tedy staví.  V dobách největší slávy i 10 letadel ročně.

Jako pilot sportovních a těžších letadel přiznávám můj jistý prvotní despekt ke kategorii UL (tedy „ultralajtů“) ale V Jižní Africe jsem měl možnost vice nakouknout pod pokličku a pochopil jsem, že když se věci dělají pořádně „není žádných malých rolí“. Tedy že dobře profesně provedené UL letadlo je stroj bezpečný a navíc velmi ekonomický.

Proč jsem tedy pojal myšlenku létat nad Afrikou Cessnou 182 a ne dále UL když je tak chválím ? UL kategorie a to i přez to že zde v Africe vlastně není známa a Rainerovy letadla jsou zde certifikovány bez limitu maximální vzletové hmotnosti, jsou přece jen lehká dvojmístná letadla s omezeným prostorem pro zavazadla a jejich chování v termickém a turbulentním prostředí afriky horší než u téměř 3x těžší Cessny. (to je fyzika, která se nedá ošidit)

Dalším momentem bylo využit Cessnu, která mi málo využitá stála v hangáru v Čechách. Létání po Africkém kontinentu mi přišlo jako daleko zajímavější a smysluplnější, než létat po středních Čechách a blízkých evropských destinacích.

Výsledkem výše popsaných pocitů a faktu bylo,  že jsem u jednoho večerního posezení v Jižní Africe pojal myšlenku převést na čas moji Cessnu sem na jih.

Dokument bez názvu STATISTIKY LETU:
Přelet z Prahy do Jižní Afriky: 11110 Km
Letova doba celkem: 50h37min
Soubory kml zde ke stažení lze otevřít v aplikace Google Earth, nebo Google maps.

Afrika - celý prelet.kml »


Zobrazit místo Afrika 2012